پنج شنبه, 24 بهمن 1392 10:01

نصب میکروتیک به کمک Netinstall

 نصب میکروتیک به کمک Netinstall

 Netinstall برنامه ای برای رایانه های مبتنی بر سیستم عامل ویندوز می باشد که توسط آن می توانید mikrotic Router OS را بر روی PC یا Router Board از طریق شبکه Ethernet نصب کنید. دانلود نرم افزار  Netinstall .

 

از جمله کاربردهای دیگر  Netinstall ، استفاده از آن برای نصب مجدد Router OS در حالتی است که نصب در دفعات قبل با مشکلی نظیر گم شدن کلمه عبور برای دسترسی یا صدمه به پیکربندی میکروتیک با خطا مواجه شده است.

دقت داشته باشید که وسیله ی شما باید قابلیت بوت از روی شبکه را داشته باشد و لازم است ارتباط مستقیمی از سیستمی که Netinstall بر روی آن نصب است با میکروتیک مورد نظر وجود داشته باشد. همه سخت افزارهای  Router Board میکروتیک از قابلیتPXE  برای بوت از طریق شبکه پشتیبانی می کنند. این قابلیت باید از منوی Router Board و تنظیمات bootloader setting فعال شود.برای ادامه کار شما به یک کابل سریال نیاز دارید.

توجه: برای ادوات سخت افزاری Router Board میکروتیک که درگاه serial ندارد و دسترسی به نرم افزار Router OS آنها هم نداریم، دکمه Reset میتواند آغاز کننده وضعیت PXE booting mode  باشد. برای جزئیات بیشتر به راهنمای میکروتیک مورد نظر مراجعه نمایید.

نرم افزار Netinstall همچنین می تواند نرم افزار Router OS را بر روی یک (USB/CF/IDE) Disk نصب کند، البته لازم است این disk مستقیماََ با سیستمی که Netinstall بر روی آن نصب شده ارتباط داشته باشد. بعد از نصب  Router OS فقط کافی است Disk  را بر روی سیستم Router قرار داده و آن را بوت کنید.  

برای نصب از طریق شبکه فعال نمودن XPE server  را فراموش نکنید و مطمئن باشید که Netinstall  توسط دیواره آتش یا Antivirus شما بلوکه نشده باشد. لازم است ارتباط ازPC به Router PC / Router Board به صورت مستقیم باشد یا نهایتاََ از یک / hub  switch عبور کند.  

 

مثال هایی از Netinstall

در این بخش یک مثال گام به گام در خصوص چگونگی نصب Router OS بر روی یک 532 Router Board را از طریق یک رایانه همراه بررسی می کنیم.

ملزومات

رایانه همراه باید لوازم زیر را داشته باشد:

-Ethernet port

-Serial port

-برنامه ارتباط با درگاه Serial نظیر Hyper Terminal

-فایل های مربوط به  Router OS با پسوند npk. (نه پسوند ZIP) مربوط به همان نسخه ازRouter OS  که قصد نصب آن را بر روی میکروتیک دارید.

-برنامه Netinstall  

فرآیند ارتباط

1- Router Board  را به یک switch / hub  و یا مستقیماََ از درگاه NIC با کابل RJ45 به رایانه وصل کنید . دقت داشته باشید که درگاه Ethernet رایانه همراه لازم است با یک نشانی IP و Subnet پیکربندی شود، برای مثال 10.1.1.10/24

2- Router Board  را از طریق کابل Serial به رایانه وصل کنید و ارتباط Serial را با Router Board برقرار کنید .

3- برنامه Netinstall  را بر روی رایانه همراه اجرا کنید.

4- در برنامهNetinstall دکمه Netbooting را کلیک کنید، Boot Server را فعال نمایید و یک نشانی IP معتبر و قابل استفاده را وارد نمایید ( این نشانی باید با همان زیر شبکه مربوط به رایانه همراه باشد ) . این نشانی توسط Netinstall به Router Board اختصاص می یابد تا ارتباط آن با رایانه برقرار شود. مثلاََ نشانی 10.1.1.5/24

5- در Router Board مورد نظر Bios را برای بوت از طریق کارت شبکه NIC فعال نمایید.

پیکر بندی Bootloader

برای دسترسی به Bios مربوط به  Router Boardمورد نظرتان لازم است ابتدا آن را Reboot نمایید، در حالتی که بر روی درگاه Serial فعالیتی را مشاهده نمودید.شما عبارت زیر را در Serial Console مشاهده خواهید نمود. 

"Press any key within 2 seconds to enter setup"

یعنی شما 1 یا 2 ثانیه برای فشردن هر کلیدی زمان دارید تا به گزینه های پیکربندی Bios میکروتیک دسترسی داشته باشید. در این بخش لیستی از دستورات پیکربندی Bios را مشابه زیر ملاحظه خواهید نمود. برای بخش Boot Device لازم است کلید O را فشار دهید.

What do you want to configure?

d - boot delay

k - boot key

s - serial console

l - debug level

o - boot device

b - beep on boot

v - vga to serial

t - ata translation

p - memory settings

m - memory test

u - cpu mode

f - pci back-off

r - reset configuration

g - bios upgrade through serial port

c - bios license information

x - exit setup

 

انتخاب بعدی شما فشردن کلیدE  برای انجام فرآیند Boot  از طریق Ethernet میکروتیک می باشد.

Select boot device:

* i - IDE

e - Etherboot

1 - Etherboot (timeout 15s), IDE

2 - Etherboot (timeout 1m), IDE

3 - Etherboot (timeout 5m), IDE

4 - Etherboot (timeout 30m), IDE

5 - IDE, try Etherboot first on next boot (15s)

6 - IDE, try Etherboot first on next boot (1m)

7 - IDE, try Etherboot first on next boot (5m)

8 - IDE, try Etherboot first on next boot (30m 

در این مرحله Router Board Bios مجدداََ فهرست اولیه را نمایش می دهد. برای خروج از Bios کافی است کلیدX  را فشار دهید. پس از آن میکروتیک Reboot خواهد شد. 

 

نصب

همانطور که Router Board در حال  Reboot می باشد، به Serial Console نگاه کنید، مشخص است که Router Board در حال تلاش برای Boot از طریق برنامه Netinstall می باشد. در این قسمت  Netinstall همان نشانی IP را که در مرحله4 وارد نمودید به Router Board اختصاص می دهد، پس از اختصاص نشانی IP، اکنون  Router Board شما برای نص نرم افزار آماده است.

در این مرحله باید نشانی MAC Address مربوط به  Router Boardدر لیست Router/Deviceهای نرم افزار Netinstall مشاهده نمایید.

در اغلب موارد برای پیکر بندی موارد زیر کافی است.

دکمه Browse را از برنامه ی Netinstall کلیک کنید و از آن طریق به مسیری که به بسته های NPK مربوط به نسخه های OS مورد نظر شما در آنجا قررار داده شده اند بروید.

بعد از اتمام کارها، دکمه ی Install را برای نصب  Router OS فشار دهید.

پاکسازی

1-پیکر بندی مربوط به Bios را از Router Board را باید به حالت Reset درآوریم تا Router Board فرآیند Boot را از حافظه خودش انجام دهد.

2-Router را  Reboot کنید.

بازنشانیReset کلمه عبورRouter OS

 برنامه  Netinstall می تواند برای باز نشانی  Reset کلمه عبور Router OS نیز به کار رود، این کار با پاک کردن همه ی پیکر بندی هایRouter انجام می شود. کافی است در فرآیند کاری عادی Netinstall گزینه "Keep old Configuration"  را غیر فعال نگه دارید و آن را انتخاب نکنید.

 

 

 

 

بازدید 21338 بار

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

شبکه های اجتماعی