baznashr

دستورالعمل جدید واردات خودرو رسما ابلاغ شد؛ شروع دوباره ثبت سفارش خودروهای وارداتی

on .

سرانجام دستورالعمل جدید واردات خودرو به صورت رسمی به وزارت صنعت و شرکت‌های واردکننده ابلاغ شد و سایت ثبت سفارش خودروهای وارداتی نیز از صبح امروز شروع به کار کرد.

معاون اول رئیس جمهور، دستورالعمل جدید واردات خودرو که از چند روز پیش جزئیات آن مشخص شده و به تایید هیات دولت رسیده بود را به وزارت صنعت، معدن و تجارت و سایر دستگاه‌های مربوطه ابلاغ کرد و تمامی واردکنندگان خودرو موظف هستند از امروز طبق این دستورالعمل و با تعرفه‌های جدید اقدام به ورود خودروهای جدید کنند.

جزئیات دستورالعمل جدید واردات خودرو

در دستورالعمل جدید، تعرفه های واردات خودرو افزایش یافته و تعرفه واردات خودروهای سواری با حجم موتور زیر 1500 سی‌سی معادل 55 درصد، واردات خودروهای سواری با حجم موتور 1500 تا 2000 سی‌سی معادل 75 درصد و تعرفه واردات خودروهای با حجم 2000 تا 2500 سی‌سی برابر 95 درصد تعیین شده است. همچنین واردات خودروهای سواری با ارزش بیش از 40 هزار دلار ممنوع اعلام شد. واردات خودروهای با حجم موتور بیشتر از 2500 سی‌سی نیز مانند قبل ممنوع است.

دستورالعمل جدید واردات خودرو

طبق دستورالعمل جدید واردات خودرو ، اشخاص حقیقی و حقوقی غیر از نمایندگی رسمی در صورت عقد قرارداد ارائه خدمات پس از فروش با نمایندگی رسمی بر اساس ضوابط تعیین شده توسط وزارت صنعت، می‌توانند اقدام به واردات خودروهای جدید کنند.

تعرفه واردات خودروهای هیبریدی

تعرفه واردات خودروهای هیبریدی نیز در دستورالعمل جدید تعیین شده و به این ترتیب خودروهای با حجم موتور پیستونی درون‌سوز جرقه‌ای احتراقی 1500 تا 2000 سی‌سی برابر با 25 درصد و تعرفه واردات خودروهای هیبریدی با حجم موتور پیستونی درون‌سوز جرقه‌ای احتراقی 2000 تا 2500 سی‌سی معادل 65 درصد اعلام شده است. همچنین واردات خودروهای بنزینی – هیبریدی با حجم موتور بیشتر از 2500 سی‌سی بدون پایه برقی معادل 100 درصد و تعرفه واردات خودروهای بنزینی – هیبریدی با حجم موتور بیشتر از 2500 سی‌سی با پایه برقی معادل 95 درصد تعیین شده است.

دستورالعمل جدید واردات خودرو

طبق تبصره اعلام شده در دستورالعمل جدید، واردات خودرو توسط خودروسازان بزرگ و معتبر خارجی در صورت مشارکت در تولید خودرو یا قطعات آن در داخل کشورمان به صورت سرمایه‌گذاری مستقیم طرف خارجی یا سرمایه‌گذاری مشترک با طرف ایرانی معادل 20 درصد ارزش تولیدات داخلی از محل سرمایه‌گذاری فوق به تشخیص وزارت صنعت مجاز خواهد بود و حقوق ورودی آن 80 درصد حقوق ورودی تعیین شده برای واردات خودرو است.

بازگشایی سایت ثبت سفارش خودروهای وارداتی

پس از ابلاغ رسمی دستورالعمل جدید واردات خودرو ، از صبح امروز سایت ثبت سفارش خودروهای وارداتی پس از چند ماه وقفه بازگشایی شد. ثبت سفارش جدید واردات خودرو از تیرماه امسال متوقف شده بود و با نهایی شدن دستورالعمل جدید، حالا شاهد از سر گرفته شدن فعالیت این سایت هستیم.

با توجه به تعرفه‌های جدید و دستورالعمل تعیین شده، واردات خودروهای پورشه به ایران متوقف شده و در برندهایی مانند بنز، لکسوس و بی ام و نیز تنها مدل‌های پایه و ارزان‌تر از 40 هزار دلار امکان ورود به کشور را خواهند داشت. برندهایی مانند سیتروئن، رنو، هیوندای، تویوتا، نیسان، سانگ یانگ، میتسوبیشی و دی اس همانند قبل به ایران وارد می‌شوند.

ممنوعیت واردات خودروهای مدل 2016

نکته دیگر این که با توجه به فرا رسیدن سال 2018 میلادی، از فردا واردات خودروهای مدل 2016 ممنوع می‌شود. طبق مصوبه اسفندماه 1395 هیات دولت، ثبت سفارش واردات خودرو در صورتی مجاز خواهد بود که کمتر از یک سال از سال ساخت آن گذشته باشد. به این ترتیب واردکنندگان خودرو تنها تا پایان وقت اداری امروز فرصت ثبت سفارش خودروهای مدل 2016 را دارند. در ادامه، تصویر ابلاغیه معاون اول رئیس جمهور برای واردات خودرو را مشاهده می‌کنید:

دستورالعمل جدید واردات خودرو دستورالعمل جدید واردات خودرو دستورالعمل جدید واردات خودرو

لینک منبع: گجت نیوز

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

سرور مجازی ایران -ایساتیس سرور سرور ویژه گیم - ایساتیس سرور فروش دامنه ایران