baznashr

چرا گل‌های آفتاب‌گردان خورشید را دنبال می‌کنند

on .

گل‌های آفتابگردان جوان هر روز خورشید را به هر سویی که می‌رود دنبال می‌کنند، مثل تماشاچیانی که یک مسابقه تنیس شگفت‌انگیز صحنه‌ آهسته را تماشا می‌کنند. اما دانشمندان هیچ‌وقت نفهمیده‌اند علت این کار چیست و این که چرا وقتی آفتاب‌گردان‌ها به بلوغ می‌رسند دیگر خورشید را دنبال نمی‌کنند. حالا پژوهش جدیدی منتشر شده که نشان می‌دهد زمانی که این گل‌ها در حال رشد هستند، ساعت‌زیستی‌شان آنها را راهنمایی می‌کند تا به هر سویی که خورشید می‌رود، بنگرند.

دانشمندان در آزمایش‌های مختلفی، چند گل آفتاب‌گردان جوان را بستند تا مانع از حرکت کردن آنها شوند. آنها همچنین این گل‌ها را در خلاف جهت خورشید می‌چرخاندند. وقتی حرکات عادی این گیاه تغییر کرد، آنها با سرعت بسیار کمتری از گل‌های آفتاب‌گردان عادی رشد کردند. همچنین برگ‌ها و زیست‌توده‌ی آنها حدود ۱۰ درصد کاهش پیدا کرد.

محققان می‌گویند دنبال کردن خورشید به این گیاه کمک می‌کند که بزرگ‌تر شوند و به هر قسمتی از گیاه که کش می‌آید و رشد می‌کند سلول اضافه شود. در طول روز به سمت شرق و نزدیک غروب هم به سمت غرب آنها سلول جدید اضافه می‌شود.

وقتی گل‌های آفتاب‌گردان بالاخره کامل رشد می‌کنند و دیگر خورشید را دنبال نمی‌کنند، موقعیت آنها برایشان مزیت‌هایی دارد. دور دوم آزمایش‌های محققان نشان داد که جهت‌گیری همیشگی این گیاهان به سمت شرق، چهره گل‌های آفتاب‌گردان را گرم‌تر می‌کند. این می‌تواند به جذب گرده‌افشانان بیشتر کمک کند.

منبع: RW

منبع

Comments are now closed for this entry

سرور مجازی ایران -ایساتیس سرور سرور ویژه گیم - ایساتیس سرور فروش دامنه ایران 

شبکه های اجتماعی